Od 1 stycznia 2009 roku RIPE domyślnie przyznaje numery AS w postaci 32 bitowej. W roku 2009 można było jeszcze prosić o ASN 16 bitowy, ale bez wyraźnej prośby dostać można było nowy 32 bitowy ASN. Od początku 2010 roku, RIPE przyznaje jedynie 32 bitowe ASN.
Migracja do ASN w postaci 32 bitowej została przygotowana dość dobrze i nie ma problemu, aby taki router/as był połączony ze “starym” Internetem. Jedyne wymaganie dotyczy samych routerów terminujących sesję – muszą wspierać nowy format, a więc muszą mieć w miarę nowe oprogramowanie. Nie powinno to stanowić problemu, jednak każdy router który nie jest pierwszej młodości może mieć ograniczenia w uruchamianiu nowego oprogramowania.
ASN 32-bitowy ma dwa podstawowe sposoby prezentacji ASPLAIN i ASDOT.
- ASPLAIN to po prostu 32 bitowa liczba – ciężka w zapamiętaniu i przekazywaniu, ale łatwa w implementacji. RIPE tak zapisuje ASy
- ASDOT to podzielenie 32 bitów na dwie liczby 16 bitowe rozdzielone kropką np. 1.1234. Zaletą takiej prezentacji jest łatwiejsze operowanie taką liczbą, jednak obecnie RIPE nie stosuje jej ze względu na łatwość pomyłki z zapisem np. community. Cisco w konfiguracji używa tej notacji.
Aby ułatwić przeliczanie dwóch postaci przygotowaliśmy kalkulator, który ułatwi przeliczanie prezentacji. Będzie on z pewnością ułatwieniem dla administratorów routerów Cisco, gdzie w konfiguracji musimy podać AS w formacie dot np 11.12345, a od RIPE dostajemy ASN 733241. Obie liczby w formie binarnej są identyczne, ale różny sposób prezentacji może powodować problemy.
Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów
Network w liczbach
Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów