Konfiguracja kontrolera Aruba
Opisujemy poniżej w kilku słowach, jak skonfigurować w podstawowy sposób kontroler Aruby i dodać do niego Access Point’y.
Nasze testy
W naszych testach wykorzystujemy kontroler Aruba 7005, który jest zasilany z PoE, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. To najmniejszy z dostępnych kontrolerów w asortymencie Aruby. Przeznaczony jest dla małych rozwiązań biurowych lub magazynowych. Stanowi alternatywę dla rozwiązania IAP, w którym również jeden AP steruje pozostałymi.
Kilka podstawowych informacji o kontrolerze Aruba 7005:
Kontroler 7005
Access Point Aruba 315
Do testów wykorzystaliśmy także Access Point Aruba 315.
Konfiguracja kontrolera
Kontroler po podłączeniu można konfigurować za pomocą konsoli.
Trzeba wprowadzić wszystkie dane, takie jak adres IP, maska sieci, brama domyślna, czy dane admina. Pierwsza konfiguracja jest bardzo podobna do pierwszej konfiguracji kontrolera Cisco. Podajemy podstawowe dane tak, aby zapewniona była komunikacja i można było włączyć tryb GUI za pomocą przeglądarki. Nie wymaga od użytkownika końcowego dużej wiedzy sieciowej. Access Point’y po podłączeniu do sieci same potrafią znaleźć swój kontroler, co znacznie upraszcza konfigurację całej sieci.
Logowanie do kontrolera
Po ponownym uruchomieniu kontrolera można się do niego zalogować za pomocą strony WWW.
Wszystkie opcje konfiguruje się w łatwy sposób z tego poziomu. Tak wygląda strona początkowa po zalogowaniu. Oczywiście, jeżeli ktoś preferuje metodę konfiguracji za pomocą cli, jest to również jak najbardziej możliwe.
Opis konkretnych opcji, jakie można skonfigurować, będzie można odnaleźć w naszych kolejnych artykułach.