Niecodzienne portfolio Extreme Networks
Extreme Networks przez lata akwizycji kolejnych producentów zbudował niecodzienne portfolio w swojej ofercie. Trwająca od kilku lat „wielka unifikacja” a właściwie koncepcja „universal hardware” na dobre zakorzeniła się w szerokim zakresie produktów.
Jeszcze kilka lat temu portfolio producenta było bogate i wymagało dość szczegółowego omówienia. Wystarczy wspomnieć o modelach szeroko stosowanych w logistyce i produkcji jak AP 7522, 7632 czy 6521 wywodzących się jeszcze z czasów Zebra, Motorola (pierwotnie Symbol Technologies). Wchłonięcie dostawcy jakim był Aerohive znanego z takich AP jak 121, 122 czy 250 dało Extreme dostęp do zaawansowanego zarządzania w oparciu o Cloud.
Ostatnim posunięciem firmy było ujednolicenie platform hardware, na których pracować mogą teraz 3 różne wersje oprogramowania do zarządzania.
Model taki jak 305C zastąpił modele 310, 410C – serię 400, a 510C dawne 505 i 510.
Największą zaletą tego rozwiązania jest proste kryterium doboru sprzętu:
- AP305C to model zapewniający najnowszy standard ax, ale konkurencyjny cenowo i stosowany wszędzie, tam gdzie priorytet ma pokrycie sygnałem.
- MIMO 2×2 w wielu przypadkach jest zupełnie wystarczające do instalacji o niskiej gęstości użytkowników. Dostępna jest wersja w wykonaniu outdoor (AP460C). Model AP410C to uniwersalny model z przeznaczeniem do montażu w bardziej gęstych środowiskach jak biura, sale konferencyjne czy sale wykładowe. Wyposażony w mocne radio 4×4 MIMO 5 GHz i dedykowany sensor do kalibracji parametrów radiowych znacząco usprawnia pracę w środowisku wielu użytkowników.
- Specjalna seria AP510C/AP560C to najmocniejsi zawodnicy do zadań specjalnych – tam gdzie mamy wielu użytkowników, bezkompromisowe wymagania, stąd też Extreme chwali się, że te AP montuje na największych stadionach.
- Istnieje też specjalna seria dedykowana dla hoteli. AP 302W to model dedykowany do montażu w pokojach hotelowych. Poza atrakcyjną ceną jest także wyposażony w dodatkowe porty ethernet, do których możemy podpiąć komputer, telefon i telewizor.
- Nie wolno zapominać o nowych access pointach z serii 6E – są one wyposażone w dodatkowe radio pracujące w nowym paśmie 6 GHz przez co pozwalają uzyskać jeszcze większą przepustowość w wolnym od zakłóceń paśmie.
Nowe modele AP są coraz bardziej atrakcyjne cenowo i w przypadku podstawowych modeli różnica w cennikach producenta jest nieduża w porównaniu do oferowanych możliwości. Nowe modele WiFi 6E dość odważnie zaczynają zastępować w instalacjach świeże jeszcze wersje WiFi 6 i coraz częściej jesteśmy świadkami ich wyboru. Na pewno ma na to ogromny wpływ upowszechnienie modułów WiFi 6E w nowych komputerach i smartfonach.
[br]
WiFi od Extreme Networks to też szerokie możliwości wyboru systemów operacyjnych, które możemy zastosować w zależności od naszych potrzeb.
Dla przedsiębiorstw posiadających rozproszone lokalizacje i nastawionych na uniwersalność pierwszym wyborem jest zwykle interfejs cloudowy ExtremeCloudIQ wyposażony w zaawansowane procesy Machine Learning i AI. Występuje on zarówno w wersji darmowej z ograniczonymi funkcjonalnościami i płatnej z opcją wyboru bardzo zaawansowanego wsparcia w procesie zarządzania.
Dla firm zorientowanych na niezawodność i bezkompromisowość dobrym wyborem jest system WiNG, który jest podstawowym wyborem sektora logistycznego i produkcyjnego od lat. Stworzony jeszcze przez Symbol Technologies, rozwijany wiele lat przez Motorolę cały czas działa zgodnie z filozofią „zero kompromisów”.
Dla sieci kampusowych gdzie obsługujemy wielu użytkowników i priorytetem jest dla nas współpraca z systemem NAC i klarowne utrzymywanie polityk bezpieczeństwa w całym zakresie LAN i WLAN mamy do wyboru Extreme Cloud Controller, który jest wersją zarządzania on-site i w bardzo zaawansowany sposób możemy przenosić polityki z systemu zarządzania XIQ Site Engine tego samego producenta.
[br]
Podsumowując
WiFi of Extreme Networks to Nie tylko wolność wyboru, ale i uniwersalne platformy sprzętowe, na których możemy w wygodny dla nas sposób budować swoją komunikację bezprzewodową.
Materiał przygotował
Tomasz Mąkowski, starszy inżynier ds. sieci
zawodowo z sieciami związany od 10 lat w tym jako handlowiec, inżynier i trener. Przez ostatnie lata związany głównie z Extreme Networks i Motorolą. W prywatnym czasie uprawia drzewa i żegluje.
Jesteś zainteresowany sprzętem Extreme Networks?
Napisz do nas
Szukasz rozwiązania dla swojej firmy?
Napisz do nas!
Specjaliści Network Expert
Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów
Network w liczbach