Sieci komputerowe, sieci bezprzewodowe, sprzęt do wideokonferencji - Network Expert

Sieć bezprzewodowa WiFi w Chmurze – przyszłość w łatwych rozwiązaniach sieciowych

Sieć zarządzana z chmury

Cisco Meraki, Extreme Networks – Extreme Cloud IQ, Alcatel Lucent – OmniVista Cirrus

Jak dziś postrzegane jest zarządzanie sieciami bezprzewodowymi? W większości przypadków mamy do czynienia z lokalnymi kontrolerami sieci bezprzewodowej w wersji sprzętowej lub wirtualnej i zarejestrowanymi do nich access pointami. Jak dobrze pewnie wiecie, konfiguracja kontrolera potrafi być czasochłonna, a zarządzanie nim nie zawsze jest przyjemne, szczególnie jeśli administrator nie miał wcześniej wiele wspólnego z danym produktem. Jest jeszcze gorzej, gdy mamy do czynienia z klientem, który w ogóle nie za bardzo zna się na czarnym okienku i chciałby mieć proste i przejrzyste zarządzanie swoją siecią bezprzewodowa. Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia ceny rozwiązań sprzętowych i problem braku wirtualizacji w wielu przypadkach.

Jak możemy temu zaradzić?

Co będzie najlepsze dla klienta, który chce mieć proste w obsłudze, najlepiej zdalnie zarządzane i fajnie działające wifi?

Z pomocą w takich przypadkach przychodzą nam rozwiązania chmurowe, w których całe zarządzanie siecią wifi – ale nie tylko, bo zazwyczaj dotyczy to również LANu, Firewalli oraz całej masy innych rozwiązań, odbywa się z chmury. My skupimy się dziś głównie na rozwiązaniach dla sieci bezprzewodowych. Obecnie prawie każdy z głównych producentów sprzętu sieciowego daje możliwość takiej konfiguracji i zarządzania swoją siecią. Jednym z najbardziej znanych jest na pewno Meraki, które kilka lat temu zostało zakupione przez Cisco i Aerohive znany dziś jako Extreme Cloud IQ, który został przejęty przez Extreme Networks. Do tego dochodzą nam rozwiązania takich producentów jak Aruba, Alcatel czy Huawei.

WiFi w Chmurze – Co daje nam rozwiązanie chmurowe?

Daje nam przede wszystkim prostotę zarządzania i konfiguracji bardzo często rozproszonych sieci. Wszystkie nasze urządzenia są zarejestrowane w jednej chmurze skąd mamy podgląd na wszystko, co się w sieci dzieje. Podłączenie urządzenia do chmury jest bardzo proste, bo zazwyczaj wymaga jedynie, aby posiadało ono dostęp do internetu. Nie wymaga ono żadnej wcześniejszej konfiguracji. Nowe urządzenie wyjmujemy z pudełka i podłączamy do gniazdka, a po kilku minutach pojawia się ono w panelu zarządzania. Całe zarządzanie odbywa się z portalu webowego – dashobardu, gdzie w przyjazny sposób można podglądać zarówno konfigurację urządzeń, jak i klientów końcowych. Stworzenie najprostszej sieci wifi nie wymaga dużej wiedzy sieciowej, bo w większości przypadków sprowadzone jest to do wyklikania w panelu zarządzającym kilku opcji. Nie jest to mimo wszystko rozwiązanie w 100% dla osób z zerową wiedzą techniczną i należy o tym pamiętać. Z naszego doświadczenia wiemy, że z takich rozwiązań korzystają jednakowo międzynarodowe korporacje, lokalne firmy czy prywatni użytkownicy.

Wszędzie tam, gdzie udało nam się wdrożyć sieć bezprzewodową w wersji chmurowej mamy zadowolonych klientów. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmu z jednego z ostatnich wdrożeń w magazynie Westwing w Poznaniu, gdzie cała sieć jest oparta na Cisco Meraki, a w hali zainstalowanych zostało ponad 200 access pointów.

Jak każde rozwiązanie zarządzanie z chmury ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Słychać głosy, że rozwiązania chmurowe są bardzo ograniczone i przez swoją prostotę nie wymagają do ich obsługi osób technicznych, że wytwarzane są dodatkowe koszty w postaci obowiązkowych odnawialnych licencji czy maja narzucone ograniczenia w diagnozie problemów. Nie możemy się nie zgodzić z tym, ale uważamy, że warto poświęcić im chwilę i samemu przekonać się, czy może warto na to spojrzeć od innej strony?. Elementem, o który pytają często klienci jest to, czy jest możliwe monitorowanie i minimalna obsługa sieci z poziomu aplikacji? My mówimy tak! Patrząc na przykładzie Cisco Meraki możemy operować monitorowaniem sieci z poziomu aplikacji w telefonie.

Cisco Meraki - aplikacja na smartfon

Cisco Meraki aplikacja w telefonie.

Dziś coraz więcej firm korzysta z subskrypcji specjalistycznych programów i aplikacji, płacąc za dostęp do nich miesięczny lub roczny abonament, tzw. subskrypcję. Taki sam model płatności dotyczy również sprzętu sieciowego. Płacąc za subskrypcję w Meraki dostajemy dostęp do dashboardu, tj. panelu zarządzania, aktualizacji czy całodobowej pomocy technicznej. Jeżeli nastąpi awaria, to wystarczy zadzwonić na numer podany w dashboardzie i od razu uzyskujemy pomoc inżyniera.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – rozwiązania chmurowe nie ograniczają się tylko do sieci WLAN. Można w ten sposób stworzyć całą sieć lub zrobić wersję mieszaną. W przypadku Cisco Meraki mamy również inne dodatkowe opcje jak telefony IP, kamery czy sensory środowiskowe. W Polsce konsumenci z dnia na dzień coraz bardziej ufają rozwiązaniom chmurowym i przechodzą na model subskrypcyjny płatności za usługi. Świat idzie do przodu i coraz więcej ludzi potrzebuje dostępu do internetu niekoniecznie jednak ma potrzebę, możliwości finansowe czy umiejętności, aby wykorzystywać do tego skomplikowane urządzenia – i dlatego naszym zdaniem rozwiązania chmurowe będą coraz częściej wybierane przez klientów.

Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań chmurowych, które zostały przez nas przetestowane oraz zaimplementowane i możemy je z wielką chęcią polecić.

Na naszych stronach można znaleźć polecane przez nas produkty do rozwiązań chmurowych nie tylko wireless!

[br]

Cisco Meraki

Całe zarządzanie odbywa się z dashboardu Meraki

Cisco Meraki dashboard

Extreme Cloud IQ

Zarządzanie odbywa się z portalu Extreme Cloud IQ

Extreme Cloud IQ - panel zarządzania

Alcatel OmniVista

Zarządzanie z poziomu OmniVista Cirrus

Alcatel OmniVista

BONUS  Jak w Cisco Meraki można stworzyć prostą sieć bezprzewodową?

[br]

Podgląd access pointów widocznych w sieci:

Utworzone sieci - Meraki

Nową sieć możemy stworzyć wchodząc a zakładkę SSID:

Utworzone sieci - Meraki

Lista wszystkich utworzonych sieci:

Utworzone sieci - Meraki

W edycji konkretnej sieci mamy podstawowe opcje, które możemy zmienić:

Nanoszenie zmian sieci - Meraki
Nanoszenie zmian sieci - Meraki

Na końcu należy pamiętać, żeby zapisać konfigurację. Jeżeli mamy dużą ilość access pointów w naszej sieci, to  możemy za pomocą tagów ustawić na jakich konkretnie dana sieć ma być propagowana. Jak widać powyżej stworzenie prostej sieci na PSK nie jest dużym wyzwaniem.

Zapraszamy na testy!

Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Jesteśmy wielkimi pasjonatami (i ekspertami?) wszystkiego co związane z sieciami i z ogromną przyjemnością pomożemy Ci dobrać rozwiązania optymalne dla Twojej sieci!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami!

    Wszystkie pola oznaczone (*) są wymagane




    Potwierdzam, że zapoznałem się z polityką prywatności - Polityka prywatności
    Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres email, numer telefonu) przez Sprzedawcę NETWORK EXPERTS Sp. z o.o. sp. k. ul. Chojnowska 8, 03-583 Warszawa w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności sklepu internetowego. Dane osobowe w sklepie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody. - Polityka prywatności


    autorem artykułu jest

    Maria Olszaniecka

    – starszy inżynier ds. sieci. Od samego poczatku w Network Expert. Maria zajmuje się wszystkimi aspektami projektowania i serwisowania sieci. Jednak jej specjalność to sieci bezprzewodowe WLAN. Tylko w ostatnim roku zaplanowała i uruchomiła ponad 600 access pointów w kilkunastu projektach.
    Wielka miłośniczka Star Treka.

    Maria Olszaniecka - starszy inżynier sieciowy w Network Expert
    2022-10-28T13:47:54+02:00
    Przejdź do góry