Umarł Prime niech żyje Catalyst Center!

O ogłoszeniu End of Life dla produktu Cisco Prime Infrastructure słyszał chyba każdy, ale wraz z pojawieniem się tej informacji pojawiło się dużo pytań pt. „Co po Prime”.

Postanowiłem zebrać dla Was wszystkie najczęściej trafiające do mnie pytania wraz z odpowiedziami na nie.

Jaki produkt jest następcą Cisco Prime Infrastructure?

Najważniejszym pytaniem jest oczywiście: „Co po Prime”? Bezpośrednim spadkobiercą roli i funkcjonalności Prime jest Cisco Catalyst center (a dawniej znany także pod nazwą Cisco DNA Center).

Czy będę miał wszystkie funkcjonalności Prime w nowym narzędziu?

O ile większość może kojarzyć Catalyst Center z kontrolerem sieci SDA, to Catalyst Center posiada wszystkie funkcje do „klasycznego” zarządzania i monitoringu sieci, które znane są z Prime, jednak wzbogacone o funkcjonalności takie jak AIOPs, automatyzację, API czy funkcje zapewniające bezpieczeństwo infrastruktury. Więcej o ciekawych funkcjach Catalyst Center dowiesz się z nagrania webinaru Catalyst Center – poznaj 5 aspektów, dzięki którym Twoja praca z siecią będzie przyjemniejsza.

Samo Catalyst Center może zostać wdrożone jako:

  • Appliance HW
  • Maszyna wirtualna (na vmWare)
  • Maszyna wirtualna w chmurze AWS

Sama migracja także może odbyć się bezproblemowo i bez czasochłonnego dodawania urządzeń dzięki narzędziu „Cisco Prime Infrastructure to Cisco Catalyst Center Prime Data Migration”, które wykona całą żmudną pracę za nas. Dodatkowo Prime i Catalyst Center mogą koegzystować podczas migracji.

Co z licencjami które posiadam w Prime?  Jakie licencje będą wymagane?

Niestety nie będzie możliwe użycie licencji Prime w Catalyst Center. Aby móc monitorować i zarządzać urządzeniem w Catalyst Center potrzebne są subskrypcje DNA (odpowiednie dla urządzenia, które chcemy dodać). Więcej o subskrypcjach DNA możesz przeczytać w moim artykule: Dlaczego warto przedłużyć subskrypcje Cisco DNA Essential.

Czy będzie wsparcie dla wszystkich urządzeń?

Co istotne Catalyst Center, posiada wsparcie nie tylko dla najnowszych urządzeń (np. switche serii 9000 czy routery serii 8200/8300/8500), ale także tych starszych jednak wciąż popularnych (np. 2960X czy ISR4K). Dokładną listę wspieranych urządzeń można zobaczyć na stronie Cisco.

Piotrek Śmietanka

Starszy inżynier ds. sieci, inżynier CCNA, CCNP oraz CCIE. Pasjonat technologii sieciowych i wszystkiego co nowe. Swoją szeroką wiedzę przekazuje uczestnikom kursów CCNA i CCNP na Akademii Cisco. W Network Expert projektuje i wdraża rozwiązania sieciowe o bardzo szerokim wachlarzu technologii – od głosu i ivr po sieci MPLS ISP.

Piotrek Śmietanka - inżynier sieciowy
2024-11-27T17:51:33+01:00
Przejdź do góry