baza wiedzy Network Expert

Cisco Catalyst 3850

Cisco Catalyst 3850

foto: www.cisco.com

Cisco Catalyst 3850 jest to nowa seria switchy następnej generacji łącząca w jednym urządzeniu możliwość zarządzania sieciami przewodowymi i bezprzewodowymi (wireless). Switche 3850 należą do nowej grupy Unified Access Data Plane ASIC. Są w pełni stackowalne i posiadają opcje StackPower, pełnią funkcję kontrolera WiFi, są przygotowane na nowy standard 802.11ac, zapewniają granularne QoS na wielu poziomach, a co najważniejsze zapewniają znacznie większą przepustowość. Modele posiadają różne opcje oprogramowania: LAN Base, IP Base i IP services. System operacyjny wykorzystywany w tej serii to Cisco IOS-XE Software. Switche 3850 obsługują PoE+ oraz UPOE. W pierwszym przypadku moc dostarczana na pojedynczy port może wynosić do 30W. UPOE czyli Universal Power over Ethernet może dostarczyć nawet do 60W mocy na jednym porcie. Można dla każdego switcha dobrać sobie odpowiedni do potrzeb wymienny moduł uplink. Do wyboru są opcje: 4xGbE z SFP, 2x10GbE wraz z SFP+ lub 4xGbE z SFP, 4x10GbE z SFP+ (ta opcja jest dostępna tylko dla modeli 48 portowych). Można dodatkowo dokupić redundantny zasilacz.

Cisco Catalyst 3850

foto: www.cisco.com

Switch i kontroler WiFi w jednym pudełku

Do tej pory zarządzaniem LAN’em i siecią WiFi odbywał się za pomocą różnych urządzeń. Dane poruszały się po różnych drogach, istniały oddzielne podsieci dla ruchu przewodowego i dla ruchu bezprzewodowego. Powodowało to różnice w politykach QoS i bezpieczeństwa. Nadzór nad monitorowaniem całego ruchu był bardziej skomplikowany a co za tym idzie zmniejszało skalowność i niezawodność całej sieci. Cisco Catalyst 3850, będący następcą 3750 pozwala na rozwiązanie tego problemu. Seria 3850 zbudowana jest na bazie nowych rozwiązań ASIC nazwanego Unified Access Data Plane. Jest to połączenie w jednym urządzeniu zarządzania siecią LAN i WiFi w łatwy i efektywny sposób. 3850 spełnia funkcje kontrolera WiFi. Obsługuje do 50 access pointów i 2000 klientów. Tunele CAPWAP łączące access pointy są po drugiej stronie zamykane na switchu 3850. Pozwala to wszystkim użytkownikom sieci niezależnie czy są podłączeni kablem czy bezprzewodowo na korzystanie ze wszystkich usług w tym samym czasie. Każdy z modeli 3850 48 portowy zapewnia 40 Gbps łącza bezprzewodowego. Możliwości te zwiększają się w momencie łączenia switchy w stack. Będąc kontrolerem sieci bezprzewodowej 3850 może pracować w jednym z trybów: mobility agent (MA) lub mobility controller (MC). Mobility agent pozwala na kończenie połączeń CAPWAP i utrzymywanie połączeń klientami bezprzewodowymi. Utrzymuje bazę tych klientów i wymusza dla nich polityki bezpieczeństwa i QoS. Jest to tryb domyślny dla switcha 3850. Mobility controller spełnia takie same role jak mobility agent i dodatkowo zapewnia roaming klientów (bezproblemowe przechodzenie z zasięgu jednego kontrolera do drugiego, RRM – radio resource management i CleanAir.

StackWise i StackPower

Seria Catalyst 3850 jest w pełni statkująca, wykorzystuje technologie StackWise-480. Pozwala na osiągnięcie przepustowości stacku do 480 Gbps i do 40 Gbps na uplinkach. W tej chwili jest możliwe połączenie do 4 urządzeń w jeden stack, a w niedalekiej przyszłości ta liczba zostanie zwiększona do 9. Pozwala to na zarządzanie 208 portami z jednego punktu. Niestety nie można mieszać w jednej konfiguracji serii 3850 z serią 3750. Podstawowymi zaletami StackWise-480 są: wspomniana wcześniej bardzo duża wydajność, oprogramowanie SSO, oraz nowa technologia wtyczek, ułatwiająca wymianę. SSO – Stateful Switchover zapewnia odporność na awarie w całym stacku. Jedno z urządzeń jest wybierane jako active switch i zarządza innymi. W momencie awarii natychmiast switch będący w stanie standy przejmuje tę rolę bez przerywania działania całego stacku.
Switche 3850 są również wyposażone w technologię StackPower. Pozwala ona na zarządzanie mocą w całym stacku. Moc pojedynczego urządzenia jest zbierana do wspólnej puli mocy a następnie jest przydzielana według potrzeb. Switche dzielą się miedzy sobą swoją mocą. Switche łączy się ze sobą za pomocą specjalnych StackPower kabli. Istnieje też druga opcja, w której nadmiar mocy jest kumulowany i wykorzystany dopiero w momencie, gdy jedno z urządzeń straci swoje źródło zasilania. Stack Power pozwala na zrezygnowanie z wykorzystania zewnętrznego dodatkowego zasilania.

Cisco Catalyst 3850

foto: www.cisco.com

Bezpieczeństwo

Seria 3850 zawiera w sobie wszystkie podstawowe opcje bezpieczeństwa dostępne na urządzeniach Cisco. Dodatkowo jest w stanie obsłużyć opcję Cisco TrustSec i AVC (Application Visibility and Control). Monitoruje ruch przechodzący we wszystkich kierunkach, ma możliwość kontrolowania całego ruchu bezprzewodowego i użytkowników korzystających z sieci. 3850 zawdzięcza to FNF – Flexilble NetFlow. Jest to opcja do kontrolowania całego ruchu wchodzącego i wychodzącego ze switcha.

Kilka podstawowych różnic pomiędzy serią 3750-X a 3850:

seria 3750-X a 3850

Seria Catalyst 3850 jest znacznie bardziej wydajna niż jej poprzednicy. Dostała nagrodę Produkt Roku magazynu NetWorld. Daje dużo więcej możliwości kontrolowania naszej sieci a przy tym jest w tej samej cenie co seria 3750-X. Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu: 3850

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów