BGP dampening jest mechanizmem, który ogranicza rozprzestrzenianie się niepotrzebnych update’ów. Ponieważ BGP jest protokołem globalnym przekazywane są tam informacje o zmianach stanu sieci w całym Internecie, czyli na przykład pad łącza w Ameryce Południowej może spowodować, że jakaś sieć stanie się nie osiągalna i router BGP znajdujący się w Polsce będzie o tym poinformowany. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia routingu, aby widzieć gdzie i jakie sieci są dostępne. Problem jednak pojawia się, gdy owe łącze “flapuje”, czyli co chwila podnosi się i opada. W tym momencie większość routerów w Internecie dowiaduje się o tym, przeliczając swoje tablice. Takich problemów jest w Internecie mnóstwo i to pewnie setki na raz, powodując, że duzo routerów jest niepotrzebnie obciążanych.
Aby zaradzić takim problemom powstała idea dampeningu, czyli nie ogłaszaniu dalej informacji w BGPo sieciach które zachowują się niestabilnie. Router na brzegu Internetu widząc niestabilne zachowanie danego prefiksu, dampuje go nie przesyłając informacji o nim dalej. Efekt jest taki, że dana sieć jest przynajmniej częściowo wycięta z Internetu, ale wszyscy pozostali nie muszą być obciążeni złymi informacjami.
Wbrew pozorom jest całkiem łatwo zostać “zdampowanym”, wystarczy kilka razy zrestartować sesję BGPi już może się okazać, ze przez kolejne kilkanaście minut mamy problemy z łącznością w Internecie – ktoś zdampował nasze prefiksy uznając je za dziwnie niestabilne. Aby zapobiec dampeningowi, należy restartować “softowo” sesję, jeśli musimy coś zmieniać i nie robić za częstych zmian. Dobrą zasadą jest zmiana-kawa-zmiana-kanapka, tak, aby w krótkim czasie nie nagromadzić sobie punktów karnych.
Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów
Network w liczbach
Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów