Czy potrzebuję pełną tablicę BGP?

Pytanie dość proste, jednak bagatelizowane przez wiele osób, gdyż utarło się stwierdzenie “chcesz BGPa to potrzebujesz pełną tablicę i duży router”.

Nic bardziej mylnego. Kto potrzebuje pełną tablicę? Tylko operator który musi przesłać ją dalej. Każda normalna sieć końcowa naprawdę nic nie straci jeśli kilkaset sieci z południowo wschodniej Azji, czy innego zakątka świata sieciowo nam obojętnego, zostanie zastąpionych trasą domyślną (defaultem) ogłoszoną dynamicznie w BGP przez operatora.

Kiedy potrzebujemy mieć dane trasy w tablicy routingu? Gdy chcemy coś z nimi zrobić np. balansować ruch, przerzucić na inne łącze. Posiadanie w tablicy routing kilkudziesięciu tysięcy tras z “najbliższego” otoczenia wystarczy na balancing w 99% przypadków

Czy są jakieś wady zastąpienia części tras trasą domyślną? Tak, bardzo minimalne – nasz router nie będzie znał topologii całego Internetu i pakiety do nieistniejących adresów wyśle do operatora. Moim zdaniem pomijalna kwestia.

Jak to można zrobić? W swojej praktyce często stosuje proste ograniczenie – pobieram tylko i wyłącznie trasy o długości maks 3 AS w As path. Proszę operatorów o ogłoszenie defaulta, aby był on dynamiczny. I już. W takiej konfiguracji tablica BGP liczy ok 75 tysięcy wpisów, a więc zużywa dużo mniej zasobów niż pełne 380 tysięcy prefiksów.

To również może Cię zainteresować:

Szukasz rozwiązania dla swojej firmy?

Napisz do nas!

  Wszystkie pola oznaczone (*) są wymagane
  Potwierdzam, że zapoznałem się z polityką prywatności - Polityka prywatności
  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres email, numer telefonu) przez Sprzedawcę NETWORK EXPERTS Sp. z o.o. sp. k. ul. Chojnowska 8, 03-583 Warszawa w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności sklepu internetowego. Dane osobowe w sklepie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody. - Polityka prywatności


  Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

  Network w liczbach

  0
  lat na rynku
  0
  realizacji
  0
  Klientów
  0
  projektów powyżej 100,000zł

  Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

  Network w liczbach

  0
  lat na rynku
  0
  realizacji
  0
  Klientów
  2022-10-19T10:19:22+02:00
  Przejdź do góry