baza wiedzy Network Expert

Pytanie dość proste, jednak bagatelizowane przez wiele osób, gdyż utarło się stwierdzenie “chcesz BGPa to potrzebujesz pełną tablicę i duży router”.

Nic bardziej mylnego. Kto potrzebuje pełną tablicę? Tylko operator który musi przesłać ją dalej. Każda normalna sieć końcowa naprawdę nic nie straci jeśli kilkaset sieci z południowo wschodniej Azji, czy innego zakątka świata sieciowo nam obojętnego, zostanie zastąpionych trasą domyślną (defaultem) ogłoszoną dynamicznie w BGP przez operatora.

Kiedy potrzebujemy mieć dane trasy w tablicy routingu? Gdy chcemy coś z nimi zrobić np. balansować ruch, przerzucić na inne łącze. Posiadanie w tablicy routing kilkudziesięciu tysięcy tras z “najbliższego” otoczenia wystarczy na balancing w 99% przypadków

Czy są jakieś wady zastąpienia części tras trasą domyślną? Tak, bardzo minimalne – nasz router nie będzie znał topologii całego Internetu i pakiety do nieistniejących adresów wyśle do operatora. Moim zdaniem pomijalna kwestia.

Jak to można zrobić? W swojej praktyce często stosuje proste ograniczenie – pobieram tylko i wyłącznie trasy o długości maks 3 AS w As path. Proszę operatorów o ogłoszenie defaulta, aby był on dynamiczny. I już. W takiej konfiguracji tablica BGP liczy ok 75 tysięcy wpisów, a więc zużywa dużo mniej zasobów niż pełne 380 tysięcy prefiksów.

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów