baza wiedzy Network Expert

Czyli czy można zrobić tak, aby posiadając swoją klasę (PI-Provider Independent) mieć łącza od dwóch operatorów i dzięki temu mieć funkcjonalność BGP bez własnego AS i BGP.
Pracując u operatorów spotkaliśmy się kilkukrotnie z takimi stwierdzeniami i naprawdę musieliśmy się namęczyć, aby wytłumaczyć komuś, że BGP jest często po prostu niezbędny.

Zacznijmy od założeń połączenia, które często postrzegane są jako zastępujące BGP:

  • Sieć posiada własną adresację PI – bez własnej adresacji (tj. posiadając przydzieloną od operatora) bardzo ciężko jest przekonać drugiego operatora, aby ogłosił klasę innego operatora pod swoim AS`em.
  • Dwóch operatorów ogłasza adresację PI, każdy pod swoim AS`em.
  • Są stworzone dwa obiekty route w RIPE – tak, aby taka konfiguracja mogła znaleźć się w Internecie.

Co taka konfiguracja umożliwia?

Taka konfiguracja daje możliwość redundancji – w Internecie nasz prefiks jest widziany z dwóch sieci. Jest to jednak możliwe tylko w specyficznych sytuacjach i bez możliwości wpływu na ruch powracający. Warunkiem redundancji jest zapewnienie przez operatora, że w momencie przerwy w działaniu łącza dostępowego, przestanie on ogłaszać dany prefiks pod swoim AS. Jest to może oczywiste stwierdzenie, ale w praktyce implikuje sporo czynników, mianowicie pomiędzy operatorem i klientem uruchomione musi być BGP na prywatnym AS lub protokół IGP (np. OSPF) – jest to tak naprawdę jedyna możliwość, aby operator wiedział, kiedy łącze jest dostępne. Warunkiem jest oczywiście to, że operator zgadza się na takie rozwiązania, co w przypadku czołówki polskich operatorów jest bardzo trudne (utrzymanie takich niestandardowych rozwiązań jest trudne). Po spełnieniu wszystkich powyższych warunków, otrzymujemy redundantne połączenie, ale bez możliwości wpływania na ruch powracający. Może to spowodować, że cały ruch powrotny wróci do naszej sieci jednym łączem i zmiana tego będzie wymagała konfiguracji po stronie operatora, co nie jest ani elastyczne ani łatwe do zrobienia (zmuszenie operatora, aby coś szybko zrobił w swoim BGP).

Czego nie jesteśmy w stanie zrobić.

Nie jesteśmy w stanie w standardowy sposób wpływać na ruch powracający. Połączenie tego typu wymaga zestawienia protokołu BGP w oparciu o prywatny numer AS, więc motywacja do takiego rozwiązania typu “niech operatorzy to zrobią” traci sens. Co więcej, utrzymanie takiego połączenia jest o wiele trudniejsze i wymaga ścisłej współpracy z operatorami. Nie jesteśmy też w stanie łatwo migrować pomiędzy operatorami, gdyż wynegocjowanie takiego niestandardowego połączenia jest często bardzo trudne.

Podsumowując można powiedzieć, że funkcjonalność BGP bez BGP jest możliwa do zrobienia w formie ograniczonej protezy, ale nakład czasu i pracy niezbędny do jej zrobienia jest wydaje się być mało sensowny.

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów