baza wiedzy Network Expert

Na tak zadane pytanie można odpowiedzieć dość lakonicznie – prawie na każdym routerze, komputerze, a nawet switchu – wszystko zależy od danej sytuacji. BGP to zwykły proces routingu, który nie jest w swojej naturze skomplikowany w działaniu.
Głównym problemem jest skala. Obecnie (12.2017) pełna tablica bgp to około 670000 prefiksów. Te prefiksy trzeba aktualizować, przesyłać o nich informacje, przechowywać w pamięci itp. co głównie zużywa zasoby sprzętowe.

Dla podstawowych kalkulacji przyjąć należy pewne założenia. Określmy sobie, że sieć potrzebuje mieć zestawione dwie sesje BGP z dwoma operatorami, gdzie dostaje pełne tablice BGP. Dodatkowym parametrem jest ilość ruchu jaki przechodzi przez router BGP, załóżmy że będzie to poziom kilkudziesięciu Megabitów. Dla takiej konfiguracji możemy użyć:

  • Router Cisco ASR1000 – w szczególności ASR1001-X – bardzo wydajna platforma sprzętowa dająca radę z 2,5Gbps ruchu w podstawowej licencji, a skalowalna do 20Gbps
  • Routera Cisco z serii ISR4000 – wszystko będzie działało poprawnie, dwie sesja mieszczą się w domyślnej ilości pamięci. Routery ISR4000 są ograniczone licencyjnie do ilości ruchu i raczej to powinien być głównym elementem na jaki patrzymy.
  • Router Cisco z serii 29xx – zależnie od uruchomionych funkcjonalności możemy mieć dwie pełne lub ograniczone sesje BGP. Skontaktuj się z nami a otrzymasz darmową pomoc przy twoim ustawieniu sieci. Przy modelach mniejszych niż 2951 dwie pełne sesje raczej nie wchodzą w grę (jeśli mamy dodatkowo uruchomiony Nat, ipsec, czy inne funkcjonalności to z pewnością musimy ograniczyć liczbę prefiksów) – musimy część prefiksów zastąpić trasą default – Ale wszystko będzie działało poprawnie (utrzymujemy kilka takich routerów)
  • Router Cisco z serii 39xx – model zależnie od ilości ruchu, 3925 spokojnie wystarczy przy prędkościach ok 30-100Mbps. Co ciekawe Cisco ISR G2 nie potrzebują żadnej dodatkowej licencji – w podstawowym IOS mamy już pełną obsługę BGP!
  • Routera Juniper MX
  • Serwera linuxowego z demonem Quagga, BGPd lub podobnym. W tym przypadku przeważnie ilość pamięci nie stanowi problemu, więc jeśli obecny serwer w roli routera jest w stanie obsłużyć ruch kilkudziesięciu Megabitów to na pewno poradzi sobie z routingiem BGP
  • Dowolnego innego routera (np. Huaweii), który jest w stanie routować ruch na poziomie >10 czy 20 Mbps oraz wspiera BGP i ma przynajmniej 1GB RAM

Ogólnie można przyjąć takie założenie, że jeżeli obecny sprzęt radzi sobie bez problemu z aktualnym wolumenem ruchu, wspiera BGP i ma wystarczającą ilość pamięci RAM to poradzi sobie z obsługą BGP.

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów