baza wiedzy Network Expert

Nowoczesne giełdowe systemy transakcyjne

Przyjrzyjmy się najpierw technologii multicast. Ten typ przesyłu ruchu różni się zasadnio od tradycyjnej wymiany danych sposobem dystrybucji – jest to mechanizm jeden do wielu. W sytuacji gdy jeden serwer musi wysłać te same dane do 1000 odbiorców to nie tworzy osobnych 1000 streamów do każdego odbiorcy, tylko wysyła jeden strumień. Zadaniem sieci multicastowej jest dostarczenie kopii tych informacji do wszystkich, którzy chcą i mogą je odbierać. Zaleta jest oczywista – serwer centralny nie jest tak obciążony i potrzebuje 1000x mniej pasma.

W systemach transakcyjnych danymi do transportu są notowania giełdowe – w końcu to idealny przypadek – źródło danych jest jedno i wszyscy chcą mieć kopię tych samych danych. Jeszcze lepszym przykładem jest sygnał TV lub radiowy – tutaj odbiorców może być miliony. Niestety typowe sieci, z Internetem włącznie, nie są gotowe do transportu takigo ruchu. Sieć należy odpowiednio przeprojektować i zastosować specjalne mechnizmy pozwalające na działanie i redundację. Dodatkowym wyzwaniem dla inżynierów, tak bardzo przyzwyczajonych do unicastu, jak to niektórzy mówią, multicast to unicast stojący na głowie. Network Expert specjalizuje się w projektowaniu sieci multicast, co potwierdza wiele wdrożeń tej technologii w Domach Maklerskich, przygotowujących się do wdrożenia GPW UTP.

Kolejnym zagadnieniem sieciowym jest HFT, czyli High Frequency Trading. Są to systemy tranzakcyjne, które korzystają ze zmienności rynku i szybkości dostępów do serwerów giełdy. W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że serwer HFT znajduje się obok serwerowni giełdy i reaguje na zmiany na rynku zanim informacja o zmianie dotrze do odległych serwerów np. banków. Mówi się tutaj o różnicach milisekundowych i bardzo szybkim przetwarzaniu danych. Jest to zagadnienie może mniej sieciowe i dwa podstawowe elementy to: zapewnienie jak najmniejszych czasów dostępu do giełdy oraz połączenia farmy serwerów z innymi lokalizacjami członka giełdy. Podejście, które opiera się na wyznaczniku czasu i to liczonego w ułamkach milisekund może stanowić duża ale ciekawe wyzwanie dla jednostek sieciowych i telekomunikacyjnych.

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów