Profile sieci Extreme Cloud IQ
Z poniższego artykułu dowiesz się co możesz ustawić za pomocą profilu: network policy dla sieci w portalu Cloud IQ
Profil sieci network policy jest fajnym tworem, który pozwala nam grupować szereg ustawień dla sieci w jednym miejscu. Ułatwia to prace administratorów sieci pozwalając aplikować szereg ustawień równocześnie dla wielu urządzeń. O ile takie działanie jest standardem dla Sieci WLAN opartych o kontrolery sieci, o tyle w przypadku infrastruktury kablowej jeszcze niejednokrotnie spotykamy się z sieciami zarządzanymi w sposób zdecentralizowany.
Extreme Cloud IQ pozwala na zarządzanie równocześnie siecią WLAN, siecią LAN a także siecią WNA. Możliwe jest aplikowanie profili na switche, punkty dostępowe WLAN i routery.
Przejdźmy pokrótce przez elementy, które zawiera network policy.
Pierwsza zakładka precyzuje informacje o nazwie i zestawie urządzeń na który ma być aplikowana polityka (czy będzie to wireless, switching, routing).
Druga zakładka precyzuje ustawienia dla sieci WLAN
Szczegółami tego co można skonfigurować w zakresie sieci bezprzewodowej zajmiemy się w osobnym artykule.
[br]
Kolejna zakładka precyzuje szablony konfiguracyjne dla urządzeń.
Dla sieci bezprzewodowej ustawienia pozwalają zdefiniować stan i konfiguracje portów. Status i ustawienia radia zawierające w sobie tryb pracy: obsługa klientów, mesh, sensor wids. W ramach tych ustawień wybieramy także profil radiowy definiujący moce i warunki roamingu.
Tutaj widoczne są parametry profilu radiowego. Możemy wpływać na moce, wybór kanału radiowego, ale też w ramach konfiguracji zaawansowanych na stosowanie funkcjonalności takich jak wifi 6 (ofdma, bss clouring TWT), możemy także włączać balansowanie ruchem klienckim między radiami.
Kolejny fragment konfiguracji szablonu (polityki, profilu) sieciowego jest związany z routingiem i funkcjonalnościami WAN.
Nie będziemy w szczegółach opisywać tutaj tych możliwości, gdyż z żalem stwierdzamy, że nie dysponujemy w tej chwili testowym routerem Extrme.
[br]
W zakładce „additional settings” mamy natomiast wszelkie ustawienia, które są adekwatne zarówno do LAN, WLAN jak i WAN: DNS, NTP, SNMP, syslog, QoS , hasłeł i security.
Po ustawieniu tych wszystkich parametrów pozostaje tylko zaaplikować profil (polityk) na urządzenia:
W ten sposób możemy cieszyć się centralnie zarządzaną i konfigurowaną siecią.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!
autorem artykułu jest
Piotr Ksieniewicz – główny inżynier Network Expert
Posiada ponad 10 letnie doświadczenie w pracy w sieciach IP. Inżynier CCIE#23799, CISSP #774774 o specjalności Routing & Switching. Piotr lubi wyzwania dlatego z reguły przedłuża status CCIE innymi egzaminami – ma na koncie zdany egzamin pisemny z Security i Voice. Pracował zarówno w niewielkich sieciach jak i przy największych sieciach bankowych na świecie.