Czym jest centrum danych?
Centrum danych (ang. data center) to fizyczny obiekt, który przedsiębiorstwa wykorzystują do przechowywania swoich danych i aplikacji o krytycznym znaczeniu dla biznesu. W miarę jak centra danych ewoluują od scentralizowanych obiektów lokalnych do usług w chmurze publicznej, ważne jest, aby myśleć długoterminowo o tym, jak utrzymać ich niezawodność i bezpieczeństwo.
[br]
Centra danych składają się z wielu współpracujących ze sobą systemów
Ze względu na spełniane funkcje można je podzielić na:
- Przetwarzanie danych: pamięć i moc obliczeniowa data center służy do uruchamiania aplikacji, zasoby zazwyczaj dostarczane są przez serwery wysokiej klasy.
- Pamięć masowa: ważne dane przedsiębiorstwa są zazwyczaj przechowywane w centrum danych, na różnych typach nośników – od taśm po dyski półprzewodnikowe, z wieloma kopiami zapasowymi.
- Sieci: połączenia między elementami wewnątrz centrum danych, a także łączność ze światem zewnętrznym, w tym routery, przełączniki, load balancery i inne.
[br]
Przetwarzanie danych, pamięć masowa oraz funkcje sieci, to komponenty, których dział IT potrzebuje do przechowywania i zarządzania krytycznymi zasobami, niezbędnymi do ciągłego działania organizacji. W data center niezbędne są zarówno programowe, jak i sprzętowe środki bezpieczeństwa, dlatego też niezawodność, wydajność, bezpieczeństwo i ciągła ewolucja centrów danych są zazwyczaj najwyższym priorytetem.
Na wyposażeniu centrum danych znajduje się również infrastruktura konieczna do utrzymania sprzętu i oprogramowania w stanie ciągłej gotowości do pracy. Obejmuje ona podsystemy zasilania, zasilacze bezprzerwowe (UPS), systemy wentylacji i chłodzenia, generatory zapasowe oraz okablowanie umożliwiające połączenie z zewnętrznymi operatorami sieci.
[br]
Data Center szyte na miarę potrzeb
Duże firmy starają się rozproszyć swoje zasoby na wiele centrów danych, czasami w wielu regionach. Daje to organizacji elastyczność w sposobie tworzenia kopii zapasowych i ochrony przed klęskami żywiołowymi czy katastrofami spowodowanymi przez człowieka, takimi jak powodzie, burze i zagrożenia terrorystyczne. Architektura centrum danych może wymagać podjęcia trudnych decyzji, ponieważ opcje są niemal nieograniczone.
Poniżej przedstawiamy niektóre z kluczowych zagadnień. Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pomóc w ustaleniu, jakiego centrum danych potrzebujemy i gdzie:
- Czy firma wymaga redundantnych centrów danych, które umożliwiają odzyskanie pełnej kopii w mniej niż godzinę?
- Gdzie położone mają być data center (w jakiej odległości od przedsiębiorstwa lub jaka odległość ma być pomiędzy kilkoma centrami)?
- Ile czasu potrzeba na uruchomienie zapasowego centrum danych w przypadku awarii podstawowego?
- Ile miejsca jest potrzebne na rozbudowę w razie konieczności powiększenia zasobów?
- Czy możliwe jest skorzystanie z usługi kolokacji?
- Jakie są wymagania dotyczące szerokości pasma i zasilania?
- Jakie są wymagane zasoby obliczeniowe oraz dyskowe?
- Jakie będzie zapotrzebowanie na zasoby sprzętowe w kolejnych latach?
- Jakie systemy zabezpieczeń są konieczne?
- Czy da się skorzystać z rozwiązań chmurowych?
Poniższe przykłady pomogą zilustrować potrzeby dwóch różnych podmiotów:
Sklep internetowy prawdopodobnie wymaga ciągłości działania, ponieważ każda przerwa w funkcjonowaniu może kosztować miliony. Firma prawdopodobnie zdecydowałaby się na budowę dwóch centrów danych w bliskiej odległości od siebie, które byłyby swoimi lustrzanymi odbiciami (redundancja). Jedno centrum danych w takim przypadku mogłoby wtedy zostać wyłączone bez utraty ciągłości działania.
Mała firma świadcząca profesjonalne usługi może nie potrzebować natychmiastowego dostępu do utraconych informacji (kopii danych) i może uruchomić centrum danych w swoich biurach, a w nocy tworzyć kopie zapasowe informacji w innym miejscu. W przypadku awarii, rozpocznie proces odzyskiwania danych, ale nie będzie to tak krytycznie istotne, jak w przypadku firmy, która przetwarza dane w trybie 24/7.
Posiadając odpowiedzi na powyższe pytania możemy przejść do przeglądu dostępnych technologii i sprzętu
Możemy skorzystać ze stron producentów sprzętu, na których znajdują się specyfikacje aktualnie sprzedawanych rozwiązań. Zakładając, że poszukujemy przełączników Ethernet o wysokiej przepustowości, możemy wejść np. na stronę Huawei – znajduje się tu czytelny przegląd dostępnych przełączników, dzięki któremu możemy znaleźć rozwiązania najlepiej dostosowane do potrzeb firmy.
Źródło: Data center storage network
[br]
Co dalej?
Niestety na stronie producentów nie znajdziemy cen poszukiwanego sprzętu. W tym celu zapraszamy do kontaktu z nami – jesteśmy autoryzowanym partnerem dostawców sprzętu takich jak Cisco czy Huawei. Dobierzemy rozwiązanie dostosowane do potrzeb oraz dostępnego budżetu.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w doborze odpowiedniego sprzętu skrojonego na miarę Twoich potrzeb i możliwości skontaktuj się z nami: zadzwoń do nas ☎+48 22 100 61 92 lub napisz ?kontakt@netxp.pl
Zbadamy Twoje potrzeby i na tej podstawie pomożemy Ci dobrać odpowiedni sprzęt na lata, a w razie potrzeby wesprzemy Cię w zdobyciu odpowiedniego finansowania.
Budowa Centrum Danych
To jeszcze może Cię zainteresować