Planowanie radiowe
Czym jest planowanie sieci radiowej WLAN?
Planowanie bezprzewodowej sieci radiowej WLAN to kluczowy proces projektowania i optymalizacji infrastruktury sieci radiowej. Proces ten ma na celu zapewnienie stabilnego, wydajnego oraz bezpiecznego połączenia dla wszystkich użytkowników.
Planowanie radiowe jest niezbędnym elementem projektowania każdej nowej sieci WLAN. Dotyczy to zarówno dużych obiektów magazynowych, fabryk, szpitali, hoteli, jak i biur każdej wielkości. Planowanie radiowe ma na celu kompleksową analizę warunków radiowych, dobór odpowiednich urządzeń oraz precyzyjne rozmieszczenie punktów dostępowych, tak aby zagwarantować optymalny zasięg, minimalizację zakłóceń i maksymalną przepustowość sieci.
Bez dobrego planowania radiowego bardzo ciężko będzie zbudować dobrze działająca sieć bezprzewodową.


Jak przeprowadza się planowanie sieci WLAN?
Proces planowania sieci WLAN rozpoczyna się od analizy środowiska, w którym mają działać urządzenia bezprzewodowe. Wykorzystuje się do tego narzędzia symulacyjne oraz tzw. site survey, czyli badanie terenu pod kątem istniejących interferencji, przeszkód oraz występowania sygnałów innych sieci wifi. Do przeprowadzenia symulacji radiowych wykorzystywane są planu obiektów, na które nanosi się rozmieszczenie access pointów. W zależności od specyfikacji danego obiektu wybiera się odpowiednie modele urządzeń ze względu na możliwości propagacji anten.
Końcowym efektem jest heat mapa przewidywanego zasięgu uwzględniająca wszystkie powyższe elementy. Takie mapy można wykorzystać również do późniejszej weryfikacji propagacji sygnału oraz wprowadzenia późniejszych zmian.
Dlaczego planowanie sieci WLAN jest konieczne?
Brak odpowiedniego planowania może prowadzić do problemów takich jak martwe strefy, w których niemożliwa jest praca urządzeń bezprzewodowych, zakłócenia czy zbyt duża ilość klientów przypadających na jedno urządzenie.
Odpowiednie rozmieszczenie access pointów minimalizuje zakłócenia i zapewnia równomierny zasięg w całym obszarze. Planowanie sieci pozwala także zoptymalizować wydajność, co jest kluczowe w miejscach, gdzie duża liczba użytkowników jednocześnie korzysta z zasobów sieci. Należy pamiętać, że w czasie planowania sieci bezprzewodowej niezbędne jest uwzględnienie wszystkich typów klientów, którzy będą z niej realnie korzystać.
Dobrze zaprojektowana sieć to także mniejsze koszty eksploatacyjne i łatwiejsza administracja. Raz dobrze zaplanowana sieć radiowa pozwoli na stabilne działanie na długi okres i jeżeli nie będzie takiej potrzeby będzie ona działać bez zakłóceń bez potrzeby wprowadzania zmian.


Jak wygląda dobrze zaplanowana sieć WLAN?
Prawidłowo zaplanowana sieć WLAN charakteryzuje się równomiernym pokryciem sygnałem radiowym, minimalizacją zakłóceń i optymalnym wykorzystaniem pasma we wszystkich częstotliwościach: 2,4GHz, 5GHz i 6GHz.
Do zarządzania siecią wykorzystywane są kontrolery sieci bezprzewodowych – zależności od architektury zarówno lokalne, jak i chmurowe, które nadzorują stan całej sieci WLAN i zależności od potrzeb dynamicznie zmieniają jej ustawienia.
Nowoczesna sieć bezprzewodowa wykorzystuje dostępne technologie usprawniające działanie sieci WLAN takie jak MU-MIMO, OFDMA, MLO czy wspomaganie roamingu i wykorzystanie najnowszych standardów bezpieczeństwa. Dzięki tym usprawnieniom użytkownicy mogą korzystać z niezawodnego połączenia bezprzewodowego o wysokiej wydajności i niezawodności.
Narzędzia używane do planowania sieci radiowej WLAN
Planowanie sieci radiowej WLAN wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, które pomagają w analizie środowiska, symulacji propagacji sygnału oraz optymalizacji rozmieszczenia access pointów.
Przykładem oprogramowania do planowania sieci bezprzewodowych i prezentowania heat map z planowania jest Ekahau, Visiwave, iBewae oraz im podobne. Wszystkie programy mają taką samą zasadę działania. Po wprowadzeniu planów obiektu rozmieszczane są na nich access pointy, a na koniec program przedstawia heat mapę z przewidywanym zasięgiem. Dodatkowo przy planowaniu badane jest również spectrum sieci w celu wykrycia czy w danym obszarze nie występują inne zakłócenia mogące mieć negatywny wpływ na nową sieć bezprzewodową. Przykładem takiego oprogramowania jest np.: Chanalyzer od MetaGeek.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu! Mamy przykładowe dokumenty z planowania radiowego, które z chęcią zaprezentujemy na wspólnym spotkaniu.