5 najczęściej popełnianych błędów przy instalacji firmowej sieci wi-fi2021-04-07T11:18:17+02:00

5 najczęściej popełnianych błędów przy instalacji firmowej sieci wi-fi

Partner Cisco

Twoje firmowe wi-fi nie działa poprawnie i nie wiesz dlaczego?

Obejrzyj nagranie poświęcone najczęstszym błędom przy instalacji firmowego wi-fi z punktu widzenia doświadczonych praktyków!

Łukasz Wiśniewski doskonale zna bolączki klientów i wie jakie błędy mogli popełnić przy instalacji wi-fi. W rozmowie z Piotrem Szafranem, który ma ponad 15 letnie doświadczenie w komercyjnym budowaniu i optymalizacji pracy sieci, punktują najczęstsze, czasami nieoczywiste błędy. 

– Cześć, witajcie w Network Expert. Dzisiaj omówimy pięć najczęściej popełnianych błędów przy instalacji sieci wi-fi.

– Cześć Piotrze.

– Cześć.

-Chciałbym zainstalować u siebie w firmie wi-fi. Wydaje mi się, że Access Pointa chciałbym mieć tutaj, tutaj i tutaj. To będzie działać?

– I tak, i nie – zależy. Podstawowy błąd u naszych klientów, jaki widzimy to brak planowania radiowego. Wyobraź sobie, że musisz oświetlić tym sygnałem wi-fi jakąś przestrzeń i ona ma jakieś przeszkody. Nie jest łatwo to przeliczyć tak na oko. Trzeba to wrzucić, zasymulować, wtedy masz pewność ile potrzebujesz Access Pointów i gdzie. Podam Ci przykład, czy jakbyśmy zrobili takie porównanie, że wi-fi jest jak, Access Point jest jak żarówka i daje Ci zadanie, żebyś zrobił, żeby było wszędzie jasno w biurze, a ściany to są szyby mleczne, przezroczyste albo całkiem ciemne. To byś wiedział jak to zrobić tak po prostu, z dala, nie patrząc?

– Byłoby mi ciężko.

– Znaczy musiałbyś przejść, zobaczyć, ocenić, ewentualnie postawić gdzieś tę żarówkę i zobaczyć czy wszędzie dobrze świeci. Bo to… Tu poruszysz, tu się świeci za mocno, a tu za słabo.

– Tak na oko będzie ciężko.

– Na oko będzie ciężko.

– Czyli czego potrzebuję? Potrzebuję dostarczyć mojemu instalatorowi jakieś plany.

– Najlepiej plany. Ktoś musi mieć oprogramowanie. Jak ktoś przychodzi i jest duży obiekt i mówi tam, tu i tu. To znaczy, że to będzie działało tak właśnie trochę działała, trochę nie. Najfajnie jest to wrzucić, przesymulować i po prostu zobaczyć. Bo pamiętaj o tym, że ścianę trzeba czasami zbadać. Mamy takie sytuacje, że ściana, która jest żelbetowa i ta ściana niewinnie wyglądająca jest tym samym, co dla naszej żarówki praktycznie ciemne, czarne szkło. Po prostu ten sygnał przez tę ścianę nie przechodzi, bo ma tłumienie tak duże, że nic tam nie działa.

– Czyli mam gotowy plan na podstawie planu i powierzchni mojej firmy. Jak dobrać sprzęt? Co muszę wybrać? Chciałbym, żeby to były takie dobre Access Pointy na przykład takiej znanej firmy, która będzie mi do biura działać w każdym miejscu.

– Żeby było dobrze i tanio, prawda?

– No oczywiście.

– To podstawa.

– Trójkąt, złoty trójkąt.

– I szybka.

– Najlepiej.

– Tak, więc to jest ważne, gdzie jaki sprzęt chcesz zastosować.

– Chciałbym wszędzie taki sam, mam magazyn, mam przestrzeń biurową.

– Będzie łatwo.

– Jeden sprzęt to będzie dobrze działało.

– Przecież AP-ek, to AP-ek. No ale szukasz. Każdy sprzęt ma jakieś swoje zastosowania. Pamiętajmy o tym, że co innego to jest Access Point do magazynu. On ma dwóch, trzech klientów, jakieś wózki widłowe tam jeżdżą i to wszystko. On musi, tam jest wymaganie na jakieś pokrycie, żeby roaming szybko działał. I to jest jakaś tam klasa sprzętu. Natomiast w biurze mamy inne, a w salach konferencyjnych to jeszcze jest inna melodia, bo jak siedzi 50 osób z aktywnymi urządzeniami, to potem się często zdarza, że klienci wracają, że mieliśmy duży event, bardzo ważny dla naszej firmy, przyszło 50 osób, wszyscy się podłączyli do internetu i co się stało?

– I się wszystko wywróciło.

– Znaczy nie wywróciło, wi-fi sobie świeciło, wachlarzyk był, wi-fi było niefunkcjonalne. To samo w każdej maści hotelach, jak się jedzie…

– Czyli wszyscy czekali aż nam się strona przeładuje.

– Oczywiście projektowanie sieci na to, żeby wachlarz był dobry.

– Dokładnie, wachlarzyk jest pełny. A co jeżeli chcemy mieć Access Point na zewnątrz, poza firmą np. na parkingu, na magazynie? Stosuje te same, które stosuje u siebie w firmie?

– Dobieramy oczywiście pod dane wymagania, można czasami zastosować AP-eka, który świeci antenami na zewnątrz, ale niestety jak masz plac manewrowy to trzeba zastosować AP-eki, które są IP67 odporne na działania atmosferyczne.

– Czyli jakby padało, wiało.

– Tak, robi się mroźnie, chłodnie, różne dziwne rzeczy, tam też często jest potrzebne wi-fi.

– Czyli dopasowałem sobie sprzęt zależnie od moich wymagań do biura Access Point, który obsłuży dużo urządzeń, do magazynu taki, który obsłuży urządzenia, które są dalej. Wszystko już będzie działało, prawda?

– Pamiętaj, że musisz zastosować kontroler, same Access Pointy to są proste anteny, skomplikowany sprzęt, który działa, natomiast on zna tylko osoby. Kontroler to jest ta persona taka, która zarządza tą całą siecią. O co chodzi. O to chodzi, żeby ten kontroler widział wszystkie Access Pointy i sterował ich, przede wszystkim mocą, żeby się nie zakłócały, kanałami szczególnie na paśmie 2 i 4. Pamiętajcie tylko trzy kanały na paśmie 2 i 4, 1, 6 i 11. I on musi tym sterować tak, żeby one się nie zagłuszyły. No i roaming, żeby działał tak, żeby ta cała sieć wspólnie dobrze działała. Dlaczego jest tak ważny kontroler? Jeden prosty przykład. Ale to może tym przykładzie za chwilę.

– Dobra, mam kontroler, to nie jest coś, na czym chciałbym oszczędzać, bo często klienci mówią, że mam Access Point to po co mi ten kontroler. Czy potrzebuję dwóch, trzech, czterech czy to jest od jakiejś ilości, kiedy ten kontroler muszę zastosować?

– Sądzę… Nawet czasami o dwóch. Najprostszy przykład u mnie w domu, ja mam dwa AP-eki z kontrolerem, co prawda chmurowym,

– Ale to też jest kontroler.

–  Ale to też jest kontroler. I też chodzi o to, że jest jedno wi-fi, każdy przychodzi, wszędzie działa. Moje dzieci na szkole zdalnej mówią, że wszystko działa.

– Okej, czyli mam już to urządzenie, które zarządza mi pracą moich Access Pointów. Ale dalej mam jakieś problemy. Dalej pracownicy zgłaszają nam problemy z zasięgiem i dalej muszę do informatyka zgłaszać jakieś problemy, on ciągle przychodzi, coś przestawia. Chwila jest dobrze, potem znowu jest to samo.

– Prawdopodobnie robi to, co niestety część naszych klientów robi, czyli co jest pierwszą rzeczą jak ktoś nie do końca zna się na wi-fi, to nie jest jego wina i widzi, że kontroler wybrał moce, te sławne moce Access Pointów i one działają np. na połowę albo na trzy czwarte mocy. Co trzeba zrobić, żeby działało lepiej?

– Najlepiej na 100 procent. Jak coś będzie na pełną moc działało…

– Oczywiście, przecież zapłaciłem będzie mocniej i będzie jeszcze większa moc i wachlarzyk jeszcze jest lepszy na telefonie.

– Być może oszczędzę też trochę, bo zamiast zastosować trzy Access Pointy na 50%, to będę miał jeden na 100, tak?

– Tak, ale jak masz wiele Access Pointów i je wszystkie szczególnie, jak to się mówi, podgłośnisz… Pokażę Ci prosty przykład, jeżeli stoimy na korytarzu ja rozmawiam ze swoim klientem, a Ty ze swoim w odległości piętnastu metrów, ja rozmowiam z nim normalnie, Ty też rozmawiasz po drugiej stronie korytarza normalnie. Co się stanie jak ktoś przyjdzie i cię podkręci i powie Łukaszu krzycz? Co zaczniesz? Krzyczeć.

-Mój klient po drugiej stronie słuchawki też zacznie krzyczeć, to też tak działa, jak z kimś rozmawiamy.

– Dokładnie. Co się wtedy stanie?

– Ja zacznę Cię zagłuszać. Ja też zacznę z moim klientem rozmawiać bardzo głośno.

– Nagle cztery osoby krzyczą.

– Tak nagle 4 osoby krzyczą.. Jaki jest tego efekt? Jest lepiej?

– No nikt nic nie rozumie.

– Nikt nic nie rozumie. Wszyscy się zagłuszają, taki jest efekt ślepego podkreślenia, dlatego trzeba to zrobić bardzo świadomie. Dlatego pamiętajmy, że te AP-eki się nawzajem zgłaszają, więc nie sterujemy parametrami, których do końca nie znamy. Często kontroler robi to dobrze, a jeżeli nie robi tego dobrze, to znaczy, że… Patrz punkt pierwszy – nie zostało dobrze zrobione planowanie radiowe.

– Od tego wszystko zaczynamy. Piotrze, zrobiłem planowanie, mam plan, dobrałem najlepsze AP-eki do moich zapotrzebowań, mam kontroler, nie grzebie w nim, zostawiłem to tak, żeby dobrze działało, czyli wszystko jest OK, mogę zacząć pracę pracownicy mogą bezpiecznie pracować w naszej sieci.

– Tak, działa wszystko, jest pięknie, tylko pamiętaj o jednej rzeczy – Security. Podczas wdrożenia najważniejsze jest zadbanie o Security, bo jak coś się zrobi raz, to już tak zostaje na zawsze. Bardzo często. Widziałem firmy, które rozwijały się przez 10 lat, od 50 pracowników do 500. I oni cały czas mają sieć na Pre-shared Key, takim podstawowym Security z kluczem podzielonym, który wszyscy znają obecni, przeszli, pewnie pół miasta.

– Plus jeszcze goście, klienci, dostawcy.

– Tak, oczywiście i tak naprawdę bezpieczeństwo ich biznesu, zauważ, teraz polega na lojalności byłych pracowników, że nie zechcą podjechać jednak na parking i coś tam zobaczyć po tym wi-fi, bo pamiętaj, że ta sieć świeci również na parkingu dookoła. Tak więc te problemy mogą występować. Więc naprawdę zróbmy chociażby podstawowe zabezpieczenia, autoryzacja na kluczach, na certyfikatach

jak się ma sieć Windowsową. To jest bardzo proste. To jest kilka minut, a już będzie dużo bezpieczniej. Po Guest Portale, żeby nie było tego Pre-shered Key, inne formy zabezpieczeń. Pre-shered Key, jedyny moment, kiedy ja się zgadzam to jest taki, kiedy mamy sytuację, że mamy magazyn, mamy handhelda, z którym wchodzimy i wtedy jest w IT dwie osoby, które znają ten klucz i to rzeczywiście się w magazynach

sprawdza, bo to nie musimy dyktować. To jest długi i bezpieczny klucz trudne do złamania.

– Ewentualnie jak tylko parę osób zna, to łatwiej nam go zmienić.

– Tak.

– Chyba wszystko wiem, dzięki Piotr. Słuchajcie, gdybyście wy mieli jeszcze jakieś pytania do nas – piszcie w komentarzach – odpowiemy. eżeli nam się ich zbierze dużo, możemy nakręcić kolejny film tego typu i zobaczymy jak jeszcze możemy wam pomóc.

– Dzięki.

– Dzięki.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie budowy sieci?

    Wszystkie pola oznaczone (*) są wymagane





    Potwierdzam, że zapoznałem się z polityką prywatności - Polityka prywatności
    Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres email, numer telefonu) przez Sprzedawcę NETWORK EXPERTS Sp. z o.o. sp. k. ul. Chojnowska 8, 03-583 Warszawa w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności sklepu internetowego. Dane osobowe w sklepie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody. - Polityka prywatności


    5 najczęściej popełnianych błędów przy instalacji sieci wi-fi

    przygotowali Łukasz Wiśniewski oraz Piotr Szafran

    Łukasz Wiśniewski – Key Account Manager

    – posiada ponad 6 lat doświadczenia w obsłudze klientów biznesowych w branżach IT, FMCG i mediach. Pasjonat nowych technologii, gier planszowych i kina sci-fi.

    Łukasz Wiśniewski - Key Account Manager w Network Experts Sp. z o.o. sp. k.

    Piotr Szafran Dyrektor  – techniczny/CEO w Network Experts Sp. z o.o. sp. k.

    Posiada ponad 15 lat doświadczenia w dużych sieciach operatorskich jak i enterprise. Realizował projekty jako inżynier w Citibank oraz Główny Architekt sieci Exatela, zrealizował projekty za ponad 10M USD.

    Piotr Szafran Dyrektor techniczny/CEO w Network Experts Sp. z o.o. sp. k.

    Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

    Network w liczbach

    0
    lat na rynku
    0
    realizacji
    0
    Klientów
    0
    projektów powyżej 100,000zł
    Przejdź do góry