Sieci komputerowe, sieci bezprzewodowe, sprzęt do wideokonferencji - Network Expert
Audyt sieci Wi-Fi – kontrola stanu WLAN2024-07-15T12:34:34+02:00

Audyt sieci Wi-Fi – kontrola stanu WLAN

Masz sieć wifi w swojej firmie, ale użytkownicy końcowi skarżą się na częste rozłączenia, problemy w komunikacji i brak zasięgu?

Zapraszamy do kontaktu z nami! Nasza firma specjalizuje się w rozwiązaniach sieciowych i z wielką chęcią pomożemy Ci z twoim wifi. Możemy przeprowadzić audyt sieci bezprzewodowej co pozwoli na znalezienie problemów pojawiających się w twojej sieci, ich analizę oraz zostaną zaproponowane zmiany jakie należy podjąć w celu ich eliminacji.

Bardzo wiele firm działa na sieciach WLAN, które zostały wdrożone wiele lat temu. Ze względu na to, że cały system jako tako działa, to nie podejmowano działań w celu jej unowocześnienia. Niestety ze względu na wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych czy to do biur, magazynów czy obszarów produkcyjnych okazuje się, że pojawiają się niezapowiedziane problemy.

Najczęstsze problemy występujące w sieciach wifi:

  • brak zasięgu,
  • brak poprawnego raomingu klientów końcowych,
  • częste rozłączenia klientów końcowych,
  • problemy z przepustowością sieci wifi.

Jak wygląda audyt sieci WLAN przeprowadzany przez naszą firmę?

Na początku bardzo ważne dla nas jest, aby w pierwszej fazie ustalić dokładnie z jakiego typu problemami mierzy się nasz klient. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z systemem sieci bezprzewodowej jaką posiada. Czy jest to rozwiązanie, na którym można będzie jeszcze pracować, czy należałoby zasugerować wymianę na nowszą technologię? Czy jest to rozwiązanie z centralnym zarządzaniem? Przeglądana jest szczegółowo cała konfiguracja w celu zapoznawania się z tym jak są propagowane sieci, jakie mają zabezpieczania, czy potrzebna jest aktualizacja oprogramowania. Z pozoru wydają się to bardzo oczywiste sprawy, ale z doświadczenia wiemy, że raz uruchomiona sieć WLAN działa tak przez lata i nic nie jest w niej aktualizowane, co może mieć bardzo negatywne skutki w pracy urządzeń końcowych. Elementem chyba najbardziej istotnym z punktu widzenia naszego klienta jest wizyta na miejscu, gdzie przeprowadźmy wizję lokalną oraz wykonujemy pomiary. Pomiary zawsze wykonujemy dla obu częstotliwości 2,4GHz oraz 5GHz.

Co składa się na pomiary audytowe sieci WLAN?

  • pomiar zasięgu sieci WLAN na danym obszarze,
  • pomiar mocy nadawania sieci WLAN,
  • kanały pracy urządzeń WLAN,
  • badanie widma sieci.

HEAT MAPY – AUDYT WLAN

Analizator widma

W sytuacjach gdy spotykamy się z rozłączaniem sieci albo bardzo słabą jakością pracy sieci, zawsze uruchamiamy nasz analizator widma. Pozwala on wykryć zakłócenia w paśmie 2,4 i 5Ghz nie pochodzące od sieci Wifi takie jak: bluetooth, mikrofalówki, silniki, radary itp.

Analizator pracy widma sieci WLAN

Widok z naszego analizatora widma

Końcowym etapem naszej pracy jest przygotowanie dokumentu audytowego dla klienta, w którym znajdą się wyniki wszystkich pomiarów, nasza analiza dotycząca obecnej pracy sieci WLAN oraz sugestie co należało by zmienić, aby usprawnić i ulepszyć sieci bezprzewodową.

W przypadku gdy założeniem audytowym jest, że będziemy dokładać nowe urządzenia (klient zgłasza przed audytem, że ma obszary gdzie nie ma w tej chwili zasięgu) to dorzucamy również planowanie radiowe dla nowego obszaru.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, wykonujemy audyty sieci wlan w każdym środowisku:

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Czy Twoja sieć WLAN jest bezpieczna?

Tytuł

Przejdź do góry