Sieć WiFi w magazynie wysokiego składowania
Magazyny wysokiego składowania są to bardzo wymagające obiekty pod kątem planowania radiowego. Ze względu na swój charakter, sufit na wysokości wyższej niż 10 m., długie wąskie korytarze, brak infrastruktury pozwalającej na doprowadzenie okablowania czy duże rozmiary hali powodują, że z pozoru łatwy projekt staje się każdorazowo wyzwaniem dla architekta sieci wifi.
Należy również pamiętać o tym, że zmienny asortyment znajdujący się w magazynie może bardzo negatywnie wpływać na propagację sygnału radiowego.
Zbyt gęste rozmieszczenie urządzeń propagujących sieć wifi może również powodować problemy wynikające z wzajemnego zakłócania się access pointów.
W czasie planowania radiowego poza doborem miejsc instalacji access pointów dobierane są również anteny, które ze względu na swoją charakterystykę (panelowe lub kierunkowe) pozwolą w sposób optymalny zapewnić odpowiedni poziom sygnału na obszarze całego magazynu.
Z naszego doświadczenia wiemy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej!
Tak jak wspomniane już to zostało wcześniej zbyt duża liczna access pointów w zbyt bliskiej odległości może powodować zakłócenia wewnątrz sieci wifi, problemy z roamingiem oraz z łącznością klientów końcowych. Dotyczy to szczególnie pasma częstotliwości 2,4GHz.
Sieć WiFi w magazynie niskiego składowania
Magazyny niskiego składowania wydawało by się, że są jednym z najprostszych możliwych miejsc do zaprojektowania sieci wifi.
Zazwyczaj tak jest, kilka access pointów pozwoli na objęcie sygnałem radiowym całej powierzchni magazynowej.
Należy jednak pamiętać, że w takich miejscach sufit jest niski i sygnał wifi może zostać łatwo zatrzymany przez składowane towary, bardzo często ustawiane piętrowo pod sam dach. Trzeba pamiętać o trasach komunikacyjnych wykorzystywanych przez użytkowników końcowych.
Sieć WiFi w magazynie drobnicowym
Magazyn drobnicowy jest to zazwyczaj wielopiętrowa klatka zrobiona ze stalowej siatki, po której użytkownicy końcowi poruszają się wąskimi i niskimi alejkami po wielu piętrach. Propagacja sygnału radiowego w takim środowisku wygląda tak jak propagacja sygnały w klatce Faradaya.
Ze względu na to, że w takim magazynie znajduje się bardzo wiele produktów skanowanie kodów odbywa się praktycznie wszędzie co za tym idzie zasięg sygnału wifi musi obejmować cały obszar magazynu. Dla architekta sieci wlan, każdy magazyn drobnicowy jest wyzwaniem, mimo, że z pozoru wydaje się podobny to trzeba brać pod uwagę również to co znajduje się dookoła niego.
Kluczowym elementem jest planowanie radiowe – należy pamiętać o niskich sufitach, wąskich alejkach oraz powstających przebiciach sygnały między piętrami. Access pointy nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie, ale należy też pamiętać, że muszą być na tyle gęsto, aby w każdej części magazynu sygnał dochodził uwzględniając propagację pozioma i pionową sygnału.
Mamy kilkanaście wdrożeń w magazynach drobnicowych opartych o planowanie radiowe oraz site survey.
Z wielką chęcią pomożemy w zaprojektowaniu takiej sieci!
Sieć WiFi w chłodniach oraz magazynach z przesuwanymi regałami
Myśląc magazyn zazwyczaj widzimy wysokie regały w suchej i ciepłej hali. Musimy pamiętać, że magazyny z produktami spożywczymi są to zazwyczaj miejsca, gdzie wykorzystywane są chłodnie i mroźnie. Takie produkty wymagają przechowywana w niskich lub bardzo niskich temperaturach.
Bardzo często ze względu na swój charakter są to magazyny półautomatyczne, gdzie temperatura spada do -30 stopni Celsjusza a regały są przesuwane po całej długości, żeby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. W takich pomieszczeniach również wymagane jest, aby był sygnał wifi a pracownicy mogli skanować produkty. Z pozoru w takim miejscu to nie temperatura jest największym wyzwaniem dla całego projektu a właśnie „jeżdżące regały”. Potrafią one stworzyć swojego rodzaju ścianę wypełnioną bardzo tłumiennymi zamrożonymi produktami. W takich rozwiązaniach najlepiej sprawdzają się urządzenia przystosowane do pracy w ciężkich niskich warunkach temperaturowych.
Planowanie radiowe, które uwzględnia szczegółowe rozmieszczenie przesuwanych regałów jest elementem kluczowym dla rozpoczęcia takiego projektu. W swoim doświadczeniu mamy wiele wdrożeń w takich warunkach oraz wielu zadowolonych klientów.
Sieć WiFi w magazynach wykorzystujących roboty
Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie w swoich magazynach rozwiązań automatycznych, które wspomogą pracę użytkowników końcowych.
W zależności od charakteru takiego miejsca mogą to być na przykład roboty stacjonarne lub poruszające się po magazynie. Wszystkie będą potrzebowały podłączenia do sieci wifi. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta, są to urządzenia zamocowane w jednym miejscu i raz podłączone do sieci będą mogły z niej korzystać. Duże wyzwanie pojawia się w przypadku tych drugich, gdzie poruszają się robot będzie przemieszczał się w obrębie wielu access pointów. Kluczowym elementem takiego rozwiązania jest takie zaprojektowanie sieci aby robot przemieszczając się miał zapewniony 100% roaming, nie zdarzały się rozłączenia oraz nie gubiły się pakiety.
Należy pamiętać, że roboty poruszają się dużo szybciej niż pracownicy piesi czy wózki widłowe. Na swoim koncie mamy również i takie wdrożenia.
Jak zbudować dobrą sieć WiFi w magazynie lub obiekcie przemysłowym?
Jak zbudować sieć w WiFi w obiekcie przemysłowym lub w hali magazynowej nie jest tajemnicą, ale jak zrobić tak, aby uzyskać najlepsze rezultaty w każdym miejscu w obiekcie?
O tym właśnie opowiadają nasi eksperci Artur Zbrożyna i Piotr Szafran.