Budowa sieci WLAN w magazynie2021-09-27T11:41:10+02:00
Wi-Fi w magazynie
Strona główna » Budowa sieci » Wireless » Budowa sieci WLAN w magazynie

Wi-Fi w magazynie

Partner Cisco Polska

Zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy kilkadziesiąt sieci w magazynach i obiektach przemysłowych. Do każdego obiektu podchodzimy indywidualnie i projektujemy sieć pod konkretne wymagania logistyczne oraz biznesowe. 

Nasze doświadczenie to:

Pierwszym i najważniejszym elementem projektu nowej sieci jest planowanie radiowe. Jest to kluczowy element, dzięki któremu przez wiele lat nie będzie najmniejszych problemów z siecią. Poprawne rozmieszczenie access pointów pozwoli na bezprzerwowe działanie urządzeń końcowych oraz ich komunikację z systemami logistycznymi.

WLAN w magazynie wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania są to bardzo wymagające obiekty pod kątem planowania radiowego. Ze względu na swój charakter, sufit na wysokości wyższej niż 10 m., długie wąskie korytarze, brak infrastruktury pozwalającej na doprowadzenie okablowania czy duże rozmiary hali powodują, że z pozoru łatwy projekt staje się każdorazowo wyzwaniem dla architekta sieci wifi.

Należy również pamiętać o tym, że zmienny asortyment znajdujący się w magazynie może bardzo negatywnie wpływać na propagację sygnału radiowego.

Zbyt gęste rozmieszczenie urządzeń propagujących sieć wifi może również powodować problemy wynikające z wzajemnego zakłócania się access pointów.

W czasie planowania radiowego poza doborem miejsc instalacji access pointów dobierane są również anteny, które ze względu na swoją charakterystykę (panelowe lub kierunkowe) pozwolą w sposób optymalny zapewnić odpowiedni poziom sygnału na obszarze całego magazynu.

Z naszego doświadczenia wiemy, że nie zawsze więcej znaczy lepiej!
Tak jak wspomniane już to zostało wcześniej zbyt duża liczna access pointów w zbyt bliskiej odległości może powodować zakłócenia wewnątrz sieci wifi, problemy z roamingiem oraz z łącznością klientów końcowych. Dotyczy to szczególnie pasma częstotliwości 2,4GHz.

mini_red_circle
WLAN w magazynie wysokiego składowania
WLAN w magazynie niskiego składowania
mini_red_circle

WLAN w magazynie niskiego składowania

Magazyny niskiego składowania wydawało by się, że są jednym z najprostszych możliwych miejsc do zaprojektowania sieci wifi.
Zazwyczaj tak jest, kilka access pointów pozwoli na objęcie sygnałem radiowym całej powierzchni magazynowej.

Należy jednak pamiętać, że w takich miejscach sufit jest niski i sygnał wifi może zostać łatwo zatrzymany przez składowane towary, bardzo często ustawiane piętrowo pod sam dach. Trzeba pamiętać o trasach komunikacyjnych wykorzystywanych przez użytkowników końcowych.

WLAN w magazynie drobnicowym

Magazyn drobnicowy jest to zazwyczaj wielopiętrowa klatka zrobiona ze stalowej siatki, po której użytkownicy końcowi poruszają się wąskimi i niskimi alejkami po wielu piętrach. Propagacja sygnału radiowego w takim środowisku wygląda tak jak propagacja sygnały w klatce Faradaya.

Ze względu na to, że w takim magazynie znajduje się bardzo wiele produktów skanowanie kodów odbywa się praktycznie wszędzie co za tym idzie zasięg sygnału wifi musi obejmować cały obszar magazynu.  Dla architekta sieci wlan, każdy magazyn drobnicowy jest wyzwaniem, mimo, że z pozoru wydaje się podobny to trzeba brać pod uwagę również to co znajduje się dookoła niego.

Kluczowym elementem jest planowanie radiowe – należy pamiętać o niskich sufitach, wąskich alejkach oraz powstających przebiciach sygnały między piętrami. Access pointy nie mogą znajdować się zbyt blisko siebie, ale należy też pamiętać, że muszą być na tyle gęsto, aby w każdej części magazynu sygnał dochodził uwzględniając propagację pozioma i pionową sygnału.

Mamy kilkanaście wdrożeń w magazynach drobnicowych opartych o planowanie radiowe oraz site survey.

Z wielką chęcią pomożemy w zaprojektowaniu takiej sieci!

mini_red_circle
WLAN w magazynie drobnicowym
WLAN w chłodniach oraz magazynach z przesuwanymi regałami
mini_red_circle

WLAN w chłodniach oraz magazynach z przesuwanymi regałami

Myśląc magazyn zazwyczaj widzimy wysokie regały w suchej i ciepłej hali. Musimy pamiętać, że magazyny z produktami spożywczymi są to zazwyczaj miejsca, gdzie wykorzystywane są chłodnie i mroźnie. Takie produkty wymagają przechowywana w niskich lub bardzo niskich temperaturach.

Bardzo często ze względu na swój charakter są to magazyny półautomatyczne, gdzie temperatura spada do -30 stopni Celsjusza a regały są przesuwane po całej długości, żeby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. W takich pomieszczeniach również wymagane jest, aby był sygnał wifi a pracownicy mogli skanować produkty. Z pozoru w takim miejscu to nie temperatura jest największym wyzwaniem dla całego projektu a właśnie „jeżdżące regały”. Potrafią one stworzyć swojego rodzaju ścianę wypełnioną bardzo tłumiennymi zamrożonymi produktami. W takich rozwiązaniach najlepiej sprawdzają się urządzenia przystosowane do pracy w ciężkich niskich warunkach temperaturowych.

Planowanie radiowe, które uwzględnia szczegółowe rozmieszczenie przesuwanych regałów jest elementem kluczowym dla rozpoczęcia takiego projektu. W swoim doświadczeniu mamy wiele wdrożeń w takich warunkach oraz wielu zadowolonych klientów.

WLAN w magazynach wykorzystujących roboty

Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie w swoich magazynach rozwiązań automatycznych, które wspomogą pracę użytkowników końcowych.

W zależności od charakteru takiego miejsca mogą to być na przykład roboty stacjonarne lub poruszające się po magazynie. Wszystkie będą potrzebowały podłączenia do sieci wifi. W przypadku tych pierwszych sprawa jest prosta, są to urządzenia zamocowane w jednym miejscu i raz podłączone do sieci będą mogły z niej korzystać. Duże wyzwanie pojawia się w przypadku tych drugich, gdzie poruszają się robot będzie przemieszczał się w obrębie wielu access pointów. Kluczowym elementem takiego rozwiązania jest takie zaprojektowanie sieci aby robot przemieszczając się miał zapewniony 100% roaming, nie zdarzały się rozłączenia oraz nie gubiły się pakiety.

Należy pamiętać, że roboty poruszają się dużo szybciej niż pracownicy piesi czy wózki widłowe. Na swoim koncie mamy również i takie wdrożenia.

mini_red_circle
WLAN w magazynach wykorzystujących roboty

WDROŻENIA SIECIOWE


Success Story

Potrzebujesz wsparcia w zakresie WLAN w magazynie?

Napisz do nas!

  Wszystkie pola oznaczone (*) są wymagane
  Potwierdzam, że zapoznałem się z polityką prywatności - Polityka prywatności
  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, adres email) przez Sprzedawcę NETWORK EXPERTS Sp. z o.o. sp. k. ul. Chojnowska 8, 03-583 Warszawa w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności sklepu internetowego. Dane osobowe w sklepie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody. - Polityka prywatności


  Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

  Network w liczbach

  0
  lat na rynku
  0
  realizacji
  0
  Klientów
  0
  projektów powyżej 100,000zł

  Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

  Network w liczbach

  0
  lat na rynku
  0
  realizacji
  0
  Klientów
  Przejdź do góry