Sieci komputerowe, sieci bezprzewodowe, sprzęt do wideokonferencji - Network Expert

Protokół redundancji Turbo Ring v2 w switchach Moxa

MOXA

Przemysłowe sieci ethernet wymagają wyższego poziomu niezawodności w porównaniu do zwykłych sieci firmowych. Nawet sekundowe przerwy w ciągłości pracy takich topologii mogą przełożyć się na duże straty finansowe dla firmy.

Logicznym jest więc, że producenci sprzętu sieciowego stawiają duży nacisk na obecność protokołów redundancji w swoich urządzeniach. Jednym z typów protokołów redundancji są protokoły nadmiarowej ścieżki. Ich zadaniem jest umożliwienie utworzenia fizycznych redundantnych połączeń, dbając jednocześnie o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której przez ich nadmiarowość w sieci pojawi się pętla rozgłoszeniowa. Dokonują tego blokując połączenia nadmiarowe i odblokowując je w przypadku gdy któreś z aktywnych ulegnie awarii. Istnieje wiele protokołów redundantnej ścieżki, mimo to firma Moxa stawia na własne rozwiązanie o nazwie “Turbo Ring v2”.

Protokół Turbo Ring v2

Protokół Turbo Ring v2 jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony do pracy w topologi pierścienia, aby zapewniać redundancje nadmiarowych fizycznych połączeń. W przypadku awarii któregoś z nich producent zapewnia, że czas ponownego uzyskania zbieżności w sieci wyniesie mniej niż 20 milisekund dla interfejsów pracujących w standardzie fastEthernet i do 50 milisekund dla interfejsów gigabitowych. Jest to duży skok w porównaniu do pierwszego wydania tego protokołu, w którym czas ten wynosił około 200 milisekund. Jednym z głównych założeń tego protokołu była prostota konfiguracji. Turbo Ring skonfigurujemy na trzy sposoby: z poziomu CLI, z poziomu GUI oraz z poziomu fizycznych przełączników znajdujących się na obudowie urządzenia (DIP switch). Oznacza to, że aby skonfigurować topologie pierścienia opartą o przełączniki Moxa, nie trzeba nawet logować się do urządzenia.

Konfiguracja turbo ring na dip switch

Jest to seria modularnych przełączników o kompaktowej konstrukcji pozwalająca zastosować wiele metod montażu. Dzięki modularności urządzenie wspiera do 28 portów gigabitowych (w tym 4 porty wbudowane), których instalacja możliwa jest dzięki sześciu gniazdom rozszerzeń. Producent zastrzega, że sama wymiana modułów dokonywana może być w trakcie pracy urządzenia i nie powinna mieć wpływu na działanie sieci. Wspierane moduły standardu Ethernet to między innymi RJ45, SFP oraz PoE. Dodatkowo przełącznik wspiera obsługę dwóch modułów zasilających zapewniając wysoką dostępność. Dostępnych jest kilka sposobów konfiguracji urządzenia – połączenie kablem konsolowym, telnet, ssh oraz webowy interfejs graficzny. Wyróżnikiem na tle urządzeń innych serii jest fakt, że gui tej serii urządzeń zostało odświeżone i przebudowane bazując na technologii HTML5. Z tego względu dalsza część artykułu bazować będzie na konfiguracji przełącznika przy pomocy GUI.

By uzyskać połączenie ze switchem należy wpiąć się w dowolny port oryginalnie zainstalowanego modułu z gniazdami RJ45 – druga strona skrętki dla maksymalnego uproszczenia ląduje w urządzeniu, na którym będziemy pracować. Serwer DHCP domyślnie jest wyłączony, dlatego konieczne będzie ręczne ustawienie dowolnego adresu IP z podsieci 192.168.127.0/24.

Następny krok to uruchomienie przeglądarki i połączenie z interfejsem przełącznika przy pomocy adresu https://192.168.127.253

Dashboard Moxa

Login to admin, hasło moxa.

Po pomyślnym zalogowaniu prezentuje się panel z podstawowym podsumowaniem pracy urządzenia.

Przykladowa topologia ringa

Krok 1 – standard/advanced mode
Skupimy się teraz na zmianie trybu pracy naszego konta, który domyślnie ustawiony jest na standard, co potwierdza informacja umieszczona w prawym górnym rogu interfejsu. Tryb standard ukrywa wiele funkcji urządzenia, które producent według własnej klasyfikacji uznał za bardziej zaawansowane. By w przyszłości uniknąć potencjalnych problemów ze znalezieniem tego na czym nam zależy zacznijmy od opuszczenia owego trybu.

Przykladowa topologia ringa

Otwieramy rozwijane menu klikając w trzy białe kropki i wybieramy zakładkę Change Mode. Od teraz pracujemy w trybie Advanced.

Krok 2 – ustawienia konta
Zostawianie użytkownika o uprawnieniach administracyjnych z domyślnym hasłem nigdy nie jest dobrym pomysłem – swoją drogą o hasłach i cyberbezpieczeństwie możesz poczytać na naszej stronie w zakładce Cyberbezpieczeństwo ?. By jednak zadbać o podstawowe bezpieczeństwo naszego konta na przełączniku kierujemy się do rozwijanego menu z lewej strony interfejsu. Tam wybieramy kolejno System -> Account Management -> User Account.

autorem artykułu jest

Dawid Naskręcki

Dawid Naskręcki – NOC Engineer. Pierwsze kroki stawiał w dziale Help Desk u jednego z największych operatorów w Polsce. W Network Expert zajmuje się nadzorem nad właściwym działaniem i utrzymaniem sieci u klientów. Ukierunkowany na rozwijanie wiedzy w sektorach Enterprise i DevNet.

Dawid Naskręcki
2024-08-29T14:24:52+02:00
Przejdź do góry