Nowe Technologie w sieciach bezprzewodowych

Sieci bezprzewodowe WiFi stają się nieodłączną częścią życia coraz większej liczby ludzi na świecie. Są wykorzystywane w domu, w pracy, na wakacjach, czy wyjazdach służbowych. Wszyscy chcą być podłączeni do Internetu. Wielu producentów wychodzi naprzeciw nowym rozwiązaniom i stara się wynajdować coraz to nowe patenty na to jak polepszyć przepustowość czy zasięg. Wielu producentów sprzętu komputerowego rezygnuje z umieszczania gniazdek sieciowych w swoim sprzęcie skazując użytkowników na jedyne możliwe podłącznie do Internetu jakim jest sieć bezprzewodowa.

Cisco ma w swoim portfolio nowe urządzenia przygotowane do obsługi najnowszych standardów bezprzewodowych 802.11ac. Więcej o nowościach Cisco w dziedzinie WiFi można znaleźć pod tym adresem: https://networkexpert.pl/artykul/130_cisco-wireless-nowe-produkty.html.

Cisco w swoich urządzeniach zastosowało również wiele nowych pomysłów, które mają pomóc w usprawnieniu działania WiFi. Nowe technologie pozwalają na usprawnienie przesyłania danych oraz na zwiększenie ilości użytkowników.

Cisco High Density Experience (HDX)

Cisco w swoich seriach 2700 i 3700 wprowadziło nowe rozwiązanie Cisco High Density Experinece – HDX. Jest to zbiór rozwiązań, które mają za zadanie poprawić wydajność sieci bezprzewodowych w środowiskach o dużym zagęszczeniu użytkowników. W środowiskach, w których mamy do czynienia z dużą liczbą access pointów, użytkownicy potrzebują coraz więcej pasma i jest ich coraz więcej. Rozwiązanie HDX jest nie tylko rozwiązaniem softwarowym ale i hardwarowym. Nowy chipset instalowany w access pointach pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości standardu 802.11ac.

Cisco CleanAir

Technologia Cisco CleanAir umożliwia osiąganie wysokich wydajności 802.11n/ac oraz wysokiej dostępności przy jednoczesnym unikaniu niekorzystnych wpływów interferencji. Polega na automatyzacji operacji oraz zwiększeniu wydajności przez dokładny wgląd w spektrum radiowe. Technologia ta posiada unikalną zdolność do wykrywania interferencji radiowych, np. pozwala zidentyfikować źródło interferencji, zlokalizować je na mapie, a następnie podjąć odpowiednie kroki by zoptymalizować pokrycie radiowe. Cisco CleanAir pozwala na analizę informacji o interferencjach zarówno w czasie rzeczywistym, a także na zbieranie informacji historycznych. Pozwala na poprawę wydajności sieci oraz szybkie wykrywanie problemów związanych z zakłóceniami, nawet w sytuacji gdy wydarzyły się one pod nieobecność administratora. Punkty dostępowe wyposażone w CleanAir posiadają specjalny układ sprzętowy o bardzo wysokiej dokładności analizy spektrum radiowego.

Sieci radiowe są wykorzystywane przez bardzo wiele urządzeń. CleanAir pozwala urządzeniom w sieci na kontrolowanie pasma radiowego w ich okolicy:

Cisco ClientLink

Ostatnimi czasy mamy do czynienia z dużą ilością różnego typu urządzeń klienckich podłączanych do sieci bezprzewodowej: smartfony, laptopy, tablety oraz inne. Urządzenia te łączą się często za pośrednictwem różnych standardów sieci bezprzewodowych. Sieć działająca w takim trybie nazywa się mieszaną i w takim środowisku urządzenia starego typu, czyli wspierające standardy 802.11a/g mogą powodować degradację wydajności sieci. Cisco ClientLink przezwycięża te ograniczenia poprzez optymalizację całkowitej wydajności, w szczególności dla sieci mieszanych. Technologia ClientLink jest unikalna: oferuje nie tylko udoskonalenia w komunikacji uplink, ale również efektywną komunikację typu downlink: od punktu dostępowego do klienta. Zwiększona przepustowość połączenia downlink oferuje lepszą wydajność w codziennym korzystaniu z sieci takim jak przeglądanie stron internetowych, korzystanie z poczty i pobieranie plików. Poprawa wydajności dla urządzeń starego typu 802.11a/g wpływa również korzystnie na pozostałe urządzenia korzystające z pasma radiowego. Skutkuje to bardziej stabilnym i zbalansowanym działaniem sieci, a także zwiększa jej pojemność.

Mieszane środowisko urządzeń:

Turbo Performance

Turbo Performance pozwala na zwiększenie liczby użytkowników korzystających z sieci bezprzewodowej do 60 i więcej nie zmniejszając przy tym wydajności sieci. W standardzie 802.11ac gdzie liczy się szybkość i wydajność – CPU access pointa został zaprojektowany na nowo, tak by znacznie zmniejszyć jego obciążenie. Pozwoli to na prace 802.11ac w pełnych możliwościach przesyłania danych i ilości użytkowników.

Poniżej na rysunku znajduje się porównanie standardowej architektury access pointa z architektura access pointa z HDX:

Optymalizacja Roamingu

Roaming użytkowników pozwala na poruszanie się użytkowników sieci bezprzewodowej po całym obszarze pokrytym sygnałem bez utraty łączności. Przemieszczanie się pomiędzy access pointami powinno zachodzić płynnie bez utraty łączności. Zoptymalizowany roaming pozwala na przeprowadzenie tej operacji bardziej sprawnie niż miało to miejsce wcześniej. Access pointy stale nadzorują miejsce gdzie znajdują się użytkownicy. Nie trzymają ich do momentu aż sygnał będzie bardzo słaby czy wręcz zanikający tylko pozwalają się im przełączyć dużo szybciej na drugiego access pointa. Pozwala to na utrzymanie stałego poziomu sygnału na urządzeniach klienckich ale również wpływa pozytywnie na wydajność access pointów.

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów
0
projektów powyżej 100,000zł

Od samego początku naszej działalności stawialiśmy na profesjonalne podejście do naszych Klientów

Network w liczbach

0
lat na rynku
0
realizacji
0
Klientów